Inspirace

Objev měsíce: audioknihy

30.10.2016

Jak na mateřské procvičit mozek, aby vám nezakrněl? Nu, z mé zkušenosti můžete začít psát diplomku, nastoupit do psychoterapeutického výcviku nebo pokud máte rádi pohodlí – poslechnout si audioknihu.

Přiznám se, že mě nebaví procházky s kočárkem na naší pravidelné lince známé jako „nutné kolečko kolem vesnice“, abychom se vyvětraly my dvě s Asinkou a naše psí holky. Není tady příliš možností, kam jít a málokdy potkáme někoho, s kým si můžu poklábosit. Záchranou se pro mě staly audioknihy. Slyšela jsem o nich už dřív, ale proč bych měla knihu poslouchat, když je stokrát lepší si ji přečíst? No, třeba proto, že příležitost si v klídečku počíst beletrii jsem měla za poslední rok tak pětkrát. Kromě procházek známými kulisami se audio četba hodí třeba k umývání nádobí, vaření oběda, řízení auta a podobným zábavným činnostem.

Tady bych si docela pomaloučku sedla a četla si nějakou napínavou detektivku. Ale to se mi jen tak nepoštěstí.

Tady bych si docela pomaloučku sedla a četla si nějakou napínavou detektivku. Ale to se mi jen tak nepoštěstí.

První audioknihu jsem dostala jako dárek k nákupu jízdenky od Českých drah a spadla jsem díky tomu do pěkné pasti 😀 Vybrala jsem si Analfabetku, která uměla počítat od Jonase Jonassona. Zjistila jsem, že se audio čtení se dá provozovat u ledasčeho, naprosto skvěle mi vyhovuje třeba i u běhání. Na rozdíl od hudby totiž nenarušuje rytmus. Proto, když měla nedávno Audiotéka akci-jakákoli kniha za 149 Kč, koupila jsem si další dvě. (Tenhle článek vznikl z mého nadšení, není nikým sponzorovaný, ale kdyby mi chtěl někdo věnovat další audioknihu, nebudu se bránit!).

Kromě zmiňované Analfabetky, kterou naprosto božsky předčítá Martin Stránský (Hugh Laurie alias doktor House vděčí za svůj sex appeal v Česku právě Stránskému!), jsem si pořídila ještě Jak zaujmout hned napoprvé a Emil Běžec.

Vezměte jednu velkou myšlenku, rozdrobte ji, zaobalte a tisíckrát zopakujte.

Audio dílo Jak zaujmout hned napoprvé spadá do kategorie osobního rozvoje, kterou mám v oblibě. Knížka mě zaujala, protože slibovala, že se naučím formulovat a prezentovat své myšlenky jednoduše a zajímavě. A na to já slyším. Mám totiž jednu trochu introvertnější kamarádku, která toho moc nenamluví, ale když už něco řekne, je to vždycky k věci, inteligentně, vtipně nebo kousavě. A to mi přijde boží. Takových kvalit se svou vrozenou ukecaností dosáhnu jen těžko, ale stejně mě to láká. Z knížky jsem slyšela zatím asi hodinu, takže úplně nesoudím, ale mám obavy, že bude trpět nešvarem, jenž je typický pro osobní rozvoj – vezměte jednu velkou myšlenku, rozdrobte ji, zaobalte a tisíckrát zopakujte. No uvidíme, jsem na začátku.

Emil běžec je naproti tomu slastný poslech. Za prvé tenhle literární počin Pavla Kosatíka čte Ivan Trojan, což se strašně dobře poslouchá. Navíc je doplněná dobovými nahrávkami z olympijských her a taky rozhovory se samotným Emilem Zátopkem (má tak milý klukovský hlas!) Líbí se mi příběh obyčejného dělníka, jenž se stal olympijským vítězem, oceňuju zasazení do kontextu doby, za které žil i můj děda (byť byl o trochu mladší), vidím tam ty ideály a díky tomu líp chápu dědovu osobnost. No a v neposlední řadě se inspiruju Zátopkovou vůlí, vytrvalostí a skromností. Uvízlo mi v hlavě třeba scéna jak otec Zátopkovi zakazoval běhání, protože to v jeho očích byla vlastně zahálka. Jestliže jste tehdy neběhali kvůli práci nebo za něčím důležitým (na vlak), flákali jste se. Pokud chcete slyšet, jak vznikal intervalový trénink a k tomu krásný lidský příběh, jděte určitě do toho.

P. S. Petr nadšeně poslouchá Cimrmany, ale takový kult určitě znáte, takže netřeba recenze 🙂

A co vy, posloucháte nějakou audioknihu? Doporučili byste ji?

 

You Might Also Like

2 komentáře

 • Reply Marcela 25.1.2017 at 23:19

  Souhlasím. Audioknihy jsem objevila na mateřské, když jsem jezdila s kočárkem venku. Poslouchám stále. Často si stáhnu pár pěkných videí, kde rohodující je slovo, překonvertuji je na mp3 a poslouchám při domácích činnostech typu mytí nádobí. Líbil se mi Racek, Čtyři dohody, Atlas mraků.

  • Reply Ade Zahálí 26.1.2017 at 14:05

   Ja takhle kdysi poslouchala Mash v mp3 . Ctyri dohody i Atlas mraku jsem cetla klasicky v knizni podobe, mohlo by byt fajn si je i poslechnout. Dost mi ale zalezi na tom, jestli ma predcitac/predcitacka prijemny hlas 🙂 Diky za komentar

  Leave a Reply

  *